XVII kolejka PlusLigi

Stal Nysa vs. ZAKSA Kędzierzyn

(21:25, 17:25, 22:25)

W Nysie ZAKSA wróciła do gry jak ZAKSA

Powrócili do gry w swoim stylu siatkarze Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, którzy na trudnym terenie w "nyskim kotle" pokonali derbowego rywala 3:0, kontrolując wynik od końcówki pierwszego seta, w której różnicę w polu zagrywki zrobił Łukasz Kaczmarek, doprowadzając najpierw do wyrównania, a potem do piłki setowej, którą na 25 punkt zamienił Bartosz Bednorz.

Ale w pierwszym secie tylko do stanu 2:2 oba zespoły grały równo. Punkt zdobyty z zagrywki przez Jakuba Abramowicza i atak Łukasza Kaczmarka poza boisko dały dwupunktowe prowadzenie Stali, które gospodarze powiększyli do trzech "oczek" po kontrataku wygranym przez Macieja Muzaja. ZAKSA co prawda odrobiła punkt, ale i tak cały czas o dwa punkty lepsi byli nysanie (20:18). Dopiero przy zagrywce Łukasza Kaczmarka Michał Gierżot posłał piłkę poza boisko, podwójne odbicie sędzia odgwizdał Tsimafeiowi Zhukouskiemu, a w następnej akcji Michał Gierżot trafił w blok Bartosza Bednorza i ZAKSA wyszła na prowadzenie (20:21). W kolejnych akcjach Łukasz wygrał kontrę, Maciej Muzaj jeszcze raz został zatrzymany blokiem, a punkt bezpośrednio z zagrywki zdobył Łukasz Kaczmarek i nasz zespół miał piłkę setową, którą wykorzystał za drugim razem.

W drugim secie Stal rozpoczęła od prowadzenia 2:1, ale po kontrze AndreasaTakvama o punkt lepsza była ZAKSA (2:3), która szybko zbudowała przewagę 5:9. Po czasie dla Daniela Plińskiego na blok nadział się Maciej Muzaj, Michał Gierżot popełnił błąd podwójnego odbicia, a Daniel Chitigoi na punkt zamienił kontratak i ZAKSA powiększyła prowadzenie do sześciu "oczek" (6:12). As Daniela Chitigoia (7:14), a po chwili Andreasa Takvama dały ośmiopunktowe prowadzenie ZAKSIE, która doprowadziła do wygrania drugiego seta (17:25) po bloku na Remigiuszu Kapicy.

Po remisowym początku trzeciego seta (2:2) przy zagrywce Łukasza Kaczmarka kontratak skończyli Daniel Chitigoi i Bartosz Bednorz, a Łukasz posłał kolejnego asa w tym meczu i ZAKSA wygrywała 2:5. Wystarczył jednak moment lepszej gry gospodarzy i po atakach Michała Gierzota Nysa wyrównała (7:7). ZAKSA jednak nie pozwoliła na odwrócenie wyniku i odbudowała dwupunktowe prowadzenie po zagrywce punktowej Marcina Janusza (7:9) i przez jakiś czas wynik oscylował wokół takiego wyniku (11:12). Nysa wyrównała (12:12) i wyszła na prowadzenie (13:12), ale w kolejnych akcjach Bartosz Bednorz zdobył punkt z zagrywki, a Łukasz Kaczmarek na punkt zamienił kontratak, i ZAKSA odzyskała prowadzenie (13:16). Stal Nysa jeszcze raz doprowadziła do remisu po ataku Davida Smitha na aut (19:19), ale przy zagrywce tego zawodnika Łukasz Kaczmarek skończył kontrę i nasz zespół znowu prowadził dwoma punktami i utrzymał prowadzenie do końca, a ostatni punkt zdobył Daniel Chitigoi.

PSG Stal Nysa: Muzaj, Zhukouski, Zerba, Abramowicz, El Graoui, Gierżot, Szymura (L) oraz: Kapica, Dembiec
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Kaczmarek, Janusz, Takvam, Smith, Bednorz, Chitigoi, Shoji (L) oraz: Banach, Kluth