XIII kolejka PlusLigi

Skra Bełchatów vs. ZAKSA Kędzierzyn

(25:27, 25:23, 20:25, 22:25)

Wygrana ze Skrą prezentem na Święta

Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn po znakomitym meczu pokonali Skrę Bełchatów i tym samym zakończyli pierwszą rundę PlusLigi z kompletem trzynastu zwycięstw, sprawiając tą wygraną świąteczny prezent zarówno sobie, jak i kibicom. Po raz kolejny znakomite zawody zagrał dziś Sam Deroo, który zdobył dla ZAKSY 17 punktów, atakując ze skutecznością 76% i dokładając do ataku 3 bloki na Mariuszu Wlazłym.

Siatkarze Skry Bełchatów weszli w mecz z dużym animuszem i szybko wyszli na prowadzenie . Najpierw na blok nadział się Olek Śliwka, Sam Deroo nie przyjął zagrywki Jakuba Kochanowskiego, Mariusz Wlazły skończył kontratak i Skra wygrywała 4:1 i taką przewagę utrzymała do stanu 7:4. Od tego momentu nasi siatkarze rozpoczęli odrabianie strat i po dwóch punktowych zagrywkach (najpierw Łukasza Wiśniewskiego, a po chwili Mateusza Bieńka) wyrównała (12:12), a na prowadzenie wyszła po błędzie przełożenia Jakuba Kochanowskiego. Kiedy Olek Śliwka skończył kontratak po znakomitej obronie Pawła Zatorskiego przewaga naszych siatkarzy wzrosła do dwóch punktów, a kiedy Artur Szalpuk nie przyjął zagrywki Sama Deroo, ZAKSA wygrywała trzema punktami. Skra nie złożyła broni i przy zagrywce Kochanowskiego wyrównała (18:18), ale kolejne punkty zdobyła ZAKSA, blokując Szalpuka (19:21). Skra jeszcze raz wyrównała (24:24), ale w końcówce więcej zimnej krwi zachował Olek Ślwka, który skończył dwie akcje, i to nasi siatkarze cieszyli się z wygranej (25:27).

W drugi set lepiej weszli gospodarze, którzy dwa razy zagrali blokiem (2:0), wykorzystali nieskończone ataki ZAKSY, w końcu wykorzystali pomyłkę w ataku Łukasza Kaczmarka i wyszli na czteropunktowe prowadzenie (8:4). Walka punkt za punkt nie zmniejszyła dystansu ZAKSY do Skry, a kiedy wyrzucającej zagrywki Szalpuka nie przyjął Sam Deroo, prowadzenie gospodarzy wynosiło już pięć punktów (13:8) i Andrea Gardini drugi raz poprosił o czas. Znakomita seria ZAKSY, szczególnie dwa bloki Sama Deroo na Mariuszu Wlazłym oraz kontry Łukasza Kaczmarka doprowadziły do remisu (14:14), po którym to ZAKSA miala jeden punkt przewagi (14:15), gdy Sam Deroo sprytnie kiwnął za trójblok Skry. Jeszcze do stanu 19:19 oba zespoły walczyły równo, ale blok na Sliwce i kontra Artura Szalpuka pozwoliły Skrze objąć prowadzenie (21:19), które wzrosło do trzech punktów po kolejnej znakomitej zagrywce Jakuba Kochanowskiego (23:20). ZAKSA odrobiła punkt, ale na więcej już Skra nie pozwoliła , wygrywając seta 25:23.

Taki wynik zmobilizował przyjezdnych w trzecim secie, którzy przy zagrywce swojego kapitana wyszli na czteropunktowe prowadzenie (4:8) i prze dłuższy czas utrzymywali przewagę. As Szalpuka pozwolił Skrze zbliżyć się na jeden punkt (13:14), ale w tym momencie ZAKSA odpowiedziała wspaniałymi zagraniami Sama Deroo (atak i blok) i prowadziła 17:21. Tym razem gospodarze nie podjęli już walki i ostatni punkt zdobyli nasi siatkarze, blokując Evadipoura (20:25).

Również czwarty set znakomicie zaczęli siatkarze ZAKSY, którzy dwa razy zatrzymali Mariusza Wlazłego, wygrali kontratak i wyszli na prowadzenie 1:5. Przez długi czas utrzymywało się kilkupunktowe prowadzenie naszych siatkarzy, ale dwie kontry Ebadipoura doprowadziły do wyrównania (15:15), po czym po ataku tego zawodnika z piłki przechodzącej gospodarze wyszli na prowadzenie (17:16), które powiększyli po ataku Łukasza Wiśniewskiego poza boisko (19:17). ZAKSA wyrównała, blokując Mariusza Wlazłego (19:19) i przez jakiś czas oba zespoły grały punkt za punkt. Kiedy Łukasz Kaczmarek skończył długą akcję (21:22), ZAKSA była bliżej wygranej, a kiedy Mateusz Bieniek zablokował atak Ebadipoura, a Olek Śliwka wygrał kontratak przy zagrywce Łukasza Kaczmarka, miała piłkę meczową, którą na punkt zamienił Olek Śliwka (22:25).

Skra Bełchatów: Wlazły, Łomacz, Kochanowski, Kłos, Szalpuk, Ebadipour, Piechocki(L) oraz: Droszyski, Teppan,Fiel
ZAKSA Kędzierzyn: Kaczmarek, Toniutti, Bieniek, Wiśniewski, Deroo, Śliwka, Zatorski(L) oraz: Koppers, Walawender, Jungiewicz, Sacharewicz