I mecz

ZAKSA Kędzierzyn vs. Ślepsk Suwałki

(17:25, 25:16, 25:16, 25:21)

Pierwsza wygrana ZAKSY w ćwierćfinale

Z lekkim falstartem weszli w mecz siatkarze Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, co odzwierciedla wynik pierwszego seta wygranego przez gości. Od drugiej partii kędzierzynianie już w pełni kontrolowali wynik i odnieśli pierwsze zwycięstwo w pierwszym meczu ćwierćfinałowym, robiąc tym samym krok do awansu do półfinałów.

Pierwszego seta znakomicie otworzyli goście, którzy po dwóch punktowych zagrywkach Cezarego Sapińskiego wygrywali 0:3. W kolejnych akcjach w ataku pomylili się Kamil Semeniuk i Łukasz Kaczmarek, a Andreas Takvam zdobył punkt bezpośrednio z zagrywki i przy stanie 3:8 Nikola Grbić poprosił o czas. Niewiele zmieniło to w grze ZAKSY, która po chwili przegrywała 5:12, gdy najpierw Olek Śliwka przestrzelił atak, a po chwili asem popisał się Marcin Waliński. Jeszcze raz interweniować musiał szkoleniowiec ZAKSY, która do rywala traciła już siedem "oczek", ale i po tej interwencji punkty zdobywali goście (7:16). Dopiero od tego wyniku nasz zespół zaczął powoli wracać do gry i po bloku na Marcinie Walińskim i kontrataku Kamila Semeniuka zmniejszył straty do pięciu punktów (12:17), ale na więcej rywale nie pozwolili. Set zakończył się więc wygraną Ślepska Suwałki 25:17.

Taki obrót meczu zmobilizował siatkarzy ZAKSY do większej koncentracji, co szybko przełożyło się na wynik seta, w którym nasz zespól szybko zbudował najpierw trzypunktową, a po chwili pięciopunktową przewagę (10:5). Rywale zdołali zniwelować część strat, m.in. blokując Łukasza Kaczmarka (13:10), ale ZAKSA szybko odbudowała pięciopunktowe prowadzenie, najpierw zatrzymując Bartłomieja Bołądzia, a po chwili zmuszając do kapitulacji przyjmujących Ślepska po zagrywce Łukasza Kaczmarka (15:10). Przez jakiś czas ZAKSA utrzymywała pięciopunktowe prowadzenie (19:14), ale kiedy Kamil Seemniuk skończył kontratak, a Rousseaux nadział się na blok, a po chwili taki sam los spotkał Kevina Klinkenberga, ZAKSA wygrywała 23:14, aby za moment doprowadzić do wyrównania 1:1.

Trzeci set ZAKSA rozpoczęła od prowadzenia 4:0 przy zagrywce Olka Śliwki, ale goście szybko odrobili starty (4:3). Gospodarze równie szybko wrócili do wyższego prowadzenia, gdy najpierw Tomas Rousseaux posłał piłkę na aut, a po chwili zablokowany przez Smitha został Takvam (7:3). Przy zagrywce Bena Toniuttiego siatkarze ZAKSY zdobyli kolejno trzy punkty i przy stanie 14:8 Andrzej Kowal poprosił o czas. Jednak trzy punkty Cezarego Sapińskiego, w tym dwa z zagrywki, zmniejszyły nico przewagę ZAKSY (15:11), ale w kolejnych akcjach Ślepsk nie był już tak skuteczny, więc przez jakiś czas utrzymywała czteropunktowa przewaga ZAKSY, która wzrosła do siedmiu punktów po dwóch kontratakach Olka Śliwki (21:14). Dwa punkty Smitha, w tym jeden po kapitalnej kontrze z drugiej linii, a drugi bezpośrednio z zagrywki, dały ZAKSIE piłkę setową, którą na punkt zamienił Olek Śliwka (25:16) i zakończył seta.

Czwarty set rozpoczął się od prowadzenia Suwałk 0:2 i prze jakiś czas utrzymywało się jednopunktowe prowadzenie gości. Przy stanie 7:8 na blok nadział się Marcin Waliński, na aut uderzył Bartłomiej Bołądź, Olek Śliwka wygrał kontratak, a David Smith "ustrzelił" libero gości z zagrywki i ZAKSA miała trzy punkty przewagi (11:8), którą szybko powiększyła, gdy Tomas Rousseaux i Andreas Takvam uderzyli poza boisko (16:11). Kiedy przy zagrywce Łukasza Kaczmarka, Bartłomiej Kluth na punkt zamienił kontrę, a Marcin Waliński nie zahaczył o ręce blokujących, ZAKSA wygrywała 19:12. Rywale zabrali się do odrabiania strat od wyniku 21:14, kiedy najpierw Bartłomiej Kluth nie trafił w "pomarańczowe" na kontrze, a potem Marcin Waliński dwukrotnie posłał piłkę z zagrywki w linię (21:19). Na szczęście trzecia zagrywka po videoweryfikacji okazała się autowa i ZAKSA odzyskała kontrolę nad wynikiem. Mimo wyrównanej gry w końcówce przewaga naszego zespołu wystarczyła, aby wygrać tego seta i mecz, co też się stało, gdy atak skończył Łukasz Kaczmarek (25:21).

>

Ślepsk Malow Suwałk:Bołądź, Tuaniga, Sapiński, Takvam, Rousseaux , Waliński, Czunkiewicz (L) oraz: Szwaradzki, Klinkenberg, Warda, Rudzewicz, Gonciarz
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Kaczmarek, Toniutti, Kochanowski, Smith, Śliwka, Semeniuk, Zatorski (L) oraz: Rejno,Prokopczuk,Kluth