III mecz

ZAKSA Kędzierzyn vs. Onico Warszawa

(25:22, 19:25, 32:30, 25:19)

Mamy mistrzostwo Polski!!!

Mamy mistrzostwo Polski!!! Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle w sobotę 4 maja po raz trzeci pokonali Onico Warszawa w finałach play-off i zdobyli dla kędzierzyńskiej siatkówki ósmy tytuł mistrza Polski, co w połączeniu z Pucharem Polski daje naszemu zespołowi podwójną koronę .

Pierwszy set to punkty zdobywane z zagrywki, która najpierw przyniosła wyrównanie Onico Warszawa po asie serwisowym Macieja Muzaja (2:2), a po chwili dała prowadzenie gospodarzom, dzięki zagrywkom Bena Toniuttiego i Rafała Szymury (13:10). Nie był to jednak koniec emocji, bo dzięki wykorzystanym kontratakom warszawianie odrobili większość strat (19:18) i byli blisko wyrównania. Końcówka należała jednak do ZAKSY, która wykorzystała kąśliwe zagrywki i blok, którym seta zakończył Rafał Szymura.

Przegrana w pierwszym secie nie zraziła gości, którzy przez dłuższy czas grali punkt za punkt. Przy zagrywce Grahama Vigrassa Onico zdobyła prowadzenie (7:10), ale szybko je straciło (12:12). Powrót Kanadyjczyka na zagrywkę pozwolił jednak gościom odskoczyć na kilka punktów (16:19), a kontrataki skończone przez Piotra Łukasika i Macieja Muzaja powiększyły tylko tę przewagę (17:22). Seta wygrali więc warszawianie 19:25.

Również na początku trzeciego seta lepiej prezentowali się siatkarze Onico, którzy po asie Macieja Muzaja wygrywali już 1:4. ZAKSA szybko zareagowała, stawiając blok (5:6), ale dobre zagrywki Penczewa pozwoliły gościom odbudować prowadzenie (6:9). Kiedy przewaga Onico wynosiła już pięć punktów (8:13) Andrea Gardini dokonał zmiany, wpuszczając na parkiet Aleksandra Śliwkę za Sama Deroo. Po dwóch zepsutych akcjach przez Macieja Muzaja przewaga przyjezdnych się zmniejszyła (13:11), lecz problemy w ataku mieli także gospodarze. Za sprawą serii bloków i kontr siatkarze ze stolicy powrócili do wysokiego prowadzenia (17:11). Przy takim wyniku zawodnicy ZAKSY rozpoczęli odrabianie strat. Dobre zagrywki Brandona Koppersa i znakomity blok Łukasza Kaczmarka pozwoliły odrobić większość strat (20:21). W kolejnych akcjach Penczew nie trafił w pole gry, blokiem popisał się Łukasz Wiśniewski i ZAKSA przejęła kontrolę nad meczem i miała piłkę setową, której jednak nie wykorzystała. Prze moment po ataku Piotra Łukasika to Onico było bliżej wygranej w tym secie, ale końcówkę lepiej wykorzystali zawodnicy ZAKSYm, którzy wygrali seta (32:30) po autowym zagraniu Macieja Muzaja.

Początek czwartej partii również należał do Onico (4:1), ale zagrywki Mateusza Bieńka dały ZAKSIE wyrównanie (4:4) i prze długi czas oba zespoły grały punkt za punkt.Dopiero, gdy Łukasz Kaczmarek skończył piłkę przechodzącą, ZAKSA wyszła na dwa punkty przewagi (17:15). Kolejne punkty przyniosły ZAKSIE zagrywki Olka Śliwki i kontrataki Łukasza Kaczmarka (20:15), co wyraźnie wskazywało na to, że ZAKSA tego seta nie da sobie wydrzeć. Ostatni punkt przyniósł ZAKSIE autowy atak Macieja Muzaja (25:19).

ZAKSA Kędzierzyn: Kaczmarek, Toniutti, Wiśniewski, Bieniek, Deroo, Szymura, Zatorski (L) oraz: Stępień, Koppers, Śliwka
Onico Warszawa:Muzaj, Brizard, Wrona, Vigrass, Łukasik, Penczew, Wojtaszek (L) oraz: Janikowski