Faza grupowa

ZAKSA Kędzierzyn vs. Cucine Lube

(19:25, 17:25, 19:25)

Cucine nie dało pograć

Nie wyszła na dobre zawodnikom ZAKSY Kędzierzyn-Koźle długa przerwa w rozgrywkach, bo w meczu z wicemistrzami Włoch zabrakło przede wszystkim pewności w grze na siatce. Poza tym rywale byli znakomicie taktycznie przygotowani do tego spotkania, co przełożyło się na skuteczną grę blokiem, który utemperował ataki Łukasza Kaczmarka jak i Olka Śliwki . Jeśli do tego dodamy brak pewności naszego zespołu w akacjach ofensywnych, nawet przy dobrym przyjęciu czy obronie, to wynik nie może dziwić.

Pierwszego seta oba zespoły rozpoczęły równo. W zespole gospodarzy punkty zdobywali Łukasz Kaczmarek i Sam Deroo, w drużynie gości punktowali Leal i Stanković. Po bloku na Simonie ZAKSA wygrywała już dwoma punktami (6:4), co dobrze wróżyło na przyszłość. Jednak dwa błędy w przyjęciu zagrywki Simona dały prowadzenie rywalom (8:10), które urosło do pięciu punktów po zatrzymaniu ataków Łukasza Kaczmarka i Olka Śliwki (8:13). Przez jakiś czas wicemistrzowie Włoch utrzymywali wypracowaną w tej fazie seta przewagę, ale kiedy w polu zagrywki stanął kapitan niebiesko-biało-czerwonych, a nasi zawodnicy świetnie pograli blokiem, przewaga rywali zmalała i spadła do jednego "oczka" po punktowej zagrywce Sama Deroo (17:18). Niestety, w końcówce po błędach Olka Śliwki rywale powrócili do wypracowanej wcześniej przewagi, a seta skończył Simon z piłki przechodzącej po zagrywce Sokołowa.

Drugi set rozpoczął się od niemocy ZAKSY na siatce i znakomitej grze w bloku i na kontrze Cucine Lube, co przełożyło się na prowadzenie gości 2:6. Pojedyncze dobre akcje wicemistrzów Polski nie wystarczyły, aby zbliżyć się do rywali, tak więc Włosi przez cały czas utrzymywali bezpieczną przewagę, którą dowieźli do końca. Piłkę setową dal rywalom punkt bezpośrednio z zagrywki zdobyty przez Juantorenę, a seta zakończył blok na Łukaszu Kaczmarku.

W trzecim secie do stanu 5:5 oba zespoły toczyły wyrównany pojedynek, ale wystarczył bład dotknięcia siatki po stronie ZAKSY i dwa bloki gości, aby na tablicy pojawił się wynik 5:11.Dobra seria Olka Śliwki i punkt zdobyty bezpośrednio z zagrywki przez Koppersa pozwoliły naszym zawodnikom odrobić część strat (10:13), ale wtedy czas wzięty przez Ferdinando De Giorgiego uspokoił sytuację i po błędzie Brandona Koppersa, rywale znowu prowadzili 10:16. Od tego momentu ZAKSA nie podjęła już walki. W zespole gości uaktywnił się Juantorena, który skończył kilka trudnych ataków, również na kontrze, i wszystko zmierzało do realizacji scenariusza, którego nikt nie chciał. Włosi wygrali ten mecz, nie tracąc seta, mało, nie pozwalając naszym zawodnikom na zdobycie 20 punktów, czego chyba nikt się nie spodziewał.

ZAKSA Kędzierzyn: Kaczmarek, Toniutti, Wiśniewski, Bieniek, Śliwka, Deroo, Zatorski(L) oraz: Stępień, Jungiewicz, Koppers, Szymura R.
Cucine Lube Civitanova: Sokołow, Bruno, Simon, Stanković, Juantorena, Leal, Balaso ((L) oraz: Kovar, Cantagalli, Marchisio (L).