Ćwierćfinały

ZAKSA Kędzierzyn vs. Kuzbass Kemerowo

(25:21, 23:25, 18:25, 20:25)

Kuzbass odrobił straty

Nie udał się rewanżowy mecz siatkarzom Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle przeciwko mistrzom Rosji. Tylko w pierwszym secie kędzierzynianie zagrali tak jak w Kamerowie. W pozostałych trzech setach przewagę uzyskał Kuzbass, w szeregach którego znakomite zawody rozgrywał Viktor Poletajew.

W pierwszym secie do stanu 9:9 oba zespoły szły równo, ale kiedy punkt zdobył Kamil Semeniuk, a Wiktor Poletajew nie trafił w pole gry, ZAKSA miała dwa "oczka" przewagi (11:9), którą jednak szybko straciła. Po punktowej zagrywce Siwożeleza na jednopunktowe prowadzenie wyszli goście, a po chwili powiększyli je do dwóch "oczek", stawiając szczelny blok (11:13). ZAKSA wyrównała po kontrataku Davida Smitha oraz punktowej zagrywce Arpada Barotiego (15:15) i wyszła na czteropunktowe prowadzenie po kapitalnych zagrywkach Kamila Semeniuka (20:16). Takiej przewagi mistrzowie Polski nie wypuścili już z rąk, wygrywając inauguracyjną partię 25:21 po ataku Davida Smitha.

Drugi set podobnie jak pierwszy rozpoczął się od gry punkt za punkt, z tym że raz goście mieli jedno "oczko" więcej (4:5), a raz gospodarze (7:6). Większą przewagę mistrzowie Rosji wypracowali po autowym ataku Olka Śliwki i zagrywce Siwożeleza (8:11). Kiedy David Smith popełnił błąd dotknięcia siatki, goście wygrywali 10:14 i Nikola Grbić poprosił o przerwę. Przez jakiś czas Kuzbass utrzymywał przewagę, ale autowe ataki Siwożeleza, blok Arpada Barótiego i kontratak Olka Śliwki dały prowadzenie ZAKSIE (19:18). Niestety, dwa kontrataki Poletajewa i blok Karpuchowa przywróciły poprzedni stan (19:22) i mimo tego, że po punktowej zagrywce Łukasza Wiśniewskiego ZAKSA zbliżyła się na jeden punkt (22:23), w secie drugim tryumfowali goście.

Mimo przegranej w końcówce trzeciego seta Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle się nie poddawała. W początkowej fazie gra znowu toczyła się na styku (8:8). Goście "odjechali" na 8:12, wygrywając kontrataki kończone przez Karpuchowa i Poletajewa, a ich przewaga wzrosła jeszcze po błędach Smitha i Barótiego (9:15). Takiej przewagi mistrzowie Polski nie potrafili już odrobić, mimo zmian dokonanych przez Nikolę Grbicia, więc przegrali tego seta 20:15.

Początek czwartego seta przyniósł nadzieję na wyrównanie, bowiem o mały punkt cały czas lepsi byli mistrzowie Polski. (4:3; 6:5), a kiedy Arpad Baróti skończył kontratak, nasza przewaga jeszcze wzrosła (8:6). Niestety, trzy punkty Karpuchowa na kontrze dały gościom punkt przewagi (8:9) i znowu zaczęła się gra punkt za punkt (12:12). 13 punkt dla Kuzbassu zdobył Dmytro Paszycki, Łukasz Wiśniewski pomylił się w ataku i na dwupunktowe prowadzenie wyszli goście (12:14), a szkoleniowiec mistrzów Polski poprosił o czas. Niestety, w kolejnych akcjach zameldowali się Paszycki i Poletajew, Ben Toniutti popełnił bład podwójnego odbicia i Kuzbass Kamerowo miał cztery punkty przewagi (14:18). Przez długi czas gra toczyła się punkt za punkt, więc sytuacja kędzierzynian cały czas się pogarszała. Gdy z trudnej piłki efektowny atak wykonał Siwożelez (24:19) stało się jasne, że to zawodnicy Kuzbassu awansują do półfinału. Ich zwycięstwo przypieczętował atakiem Dmytro Paszycki (25:20).

Zdjęcia: zaksa.pl/ZAKSATV

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn: Baróti, Toniutti, Smith, Wiśniewski, Śliwka, Semeniuk, Zatorski (L) oraz: Parodi, Stępień, Łukasik, Grygiel
Kuzbass Kamerowo: Poletajew, Kobzar, Karpuchow,Paszycki, Siwożelez, Szczerbakow, Kerminen (L) oraz: Pakszin