ZAKSA Kędzierzyn vs. Skra Bełchatów

(25:20, 22:25, 28:26, 25:20)

ZAKSA: Rouzier, Pilarz, Możdżonek, Gladyr, Fonteles, Ruciak, Gacek (L) oraz: Wiśniewski, Kapelus, Witczak
Skra: Čupković, Woicki, Pliński, Koistra, Wlazły, Bąkiewicz, Zatorski( L) oraz: Bonifante, Muzaj, Kłos

Brazylijską sambę mogli z radości odtańczyć kibice ZAKSY po ostatnim punkcie zdobytym z zagrywki przez Felipe Fontelesa, który zakończył ostatni mecz ligowy naszych siatkarzy w tym roku, w którym ZAKSA 3:1 pokonała bełchatowską Skrę, wychodząc w trzeciej partii z siatkarskiego piekła dzięki zagrywkom najpierw Jurija Gladyra, a potem Felipe Fentelesa.

Pierwszego seta lepiej rozpoczęli nasi siatkarze, którzy na pierwszej przerwie technicznej prowadzili 8:5, po tym gdy Jurij Gladyr zablokował Mariusza Wlazłego, a Antonin Rouzier skończył atak. Po przerwie Gladyr zatrzymał atak Holendra i przewaga naszych siatkarzy wzrosła do czterech punktów (9:5). Po chwili jednak było 10:9 po kontrze Cupkovića i bloku Serba na Rouzierze, ale w kolejnych akcjach nasi zdołali odbudować przewagę, blokując po kolei obu skrzydłowych (Wlazły i Cupković), tak że jeszcze przed przerwą Jacek Nawrocki poprosił o czas. Po przerwie przez jakiś czas gra toczyła się punkt za punkt, ale przy zagrywce Muzaja Koistra zdobył punkt z przechodzacej, Bąkiewicz na punkt zamienił kontrę po obronie ataku Jurija Gladyra przez Zatorskiego, Fonteles nie wykorzystał trudnej zagrywki Michała Ruciaka i posłał piłkę na aut, zablokowany został Rouzier z piłki sytuacyjnej i przewaga ZAKSY stopniała do dwóch "oczek" (20:18). Jednak końcówka tego seta należała już do naszych siatkarzy, którzy przy zagrywce Jurija Gladyra zablokowali Wlazłego i spokojnie doprowadzili do wygranej 25:20.

Drugiego seta siatkarze Skry rozpoczęli z włoskim rozgrywającym w wyjściowej szóstce i po ataku Antonina Rouziera w aut wygrywali 0:2. Jednopunktową przewagę stracili dopiero, gdy Marcin Możdżonek zablokował Holendra (5:5), ale jeszcze przed przerwą techniczną ten sam zawodnik na punkt zamienił kontrę i nasi rywale schodzili na przerwę z jednopunktowym prowadzeniem. Po zagrywce Holendra ich przewaga wzrosła do dwóch punktów (8:10) i utrzymała się do kolejnej przerwy technicznej. Wynik tego seta rozegrał się więc w końcówce. Przy stanie 22:22, punkt zdobył Koistra, Michał Ruciak dotknął w ataku górnej taśmy i Skra miała piłkę setową, którą wykorzystał Mariusz Wlazły, kończąc kontrę po wybloku ataku Michała Ruciaka.

Przełomowy dla całego meczu okazał się trzeci set, w którym do pierwszej przerwy technicznej lepiej grała ZAKSA, prowadząc 8:5. Dopiero zagrywka Michała Bąkiewicza tak rozmontowała przyjęcie naszego zespołu, że kiedy "Bąku" schodził z pola zagrywki Skra prowadziła 9:12. W kolejnych akcjach nasi popełniali seriami błędy, tak że na drugiej przerwie było już 11:16. Rozegrał się Mariusz Wlazły, piłki kończył Bąkiewicz, nie popełniał błędów Cupković i bardzo prędko zrobiło sie 16:23 i wszystko zmierzało do wygranej SKRY. Kolejne dwie akcje skończyli jednak siatkarze ZAKSY (Rouzier i Kapelus, który zmienił Fontelesa), ale, kiedy nasi dotknęli siatki, Skra miała piłkę setowa (18:24). 19 punkt zdobył Kapelus, Gladyr posłał asa (21:24), a potem tak utrudnił zagrywkę, że nagle zrobiło się 23:24, gdy Wiśnia zablokował Wlazłego i Jacek Nawrocki poprosił o czas. Po nim Michał Ruciak wygrał kontrę (24:24) i w hali odżyły nadzieje kibiców. Jeszcze dwa razy Skrę dzielił tylko punkt od wygranej, ale 26 "oczko" zdobył Łukasz Wiśniewski, Michał Bąkiewicz posłał kontrę poza boisko, a dzieła dopełnił Felipe Fonteles, zdobywając punkt bezpośrednio z zagrywki i to co niemożliwe stało się możliwe.

Podłamani porażką w trzeciej partii bełchatowianie długo wchodzili w kolejny set, tak że przy zagrywce Jurija Gladyra (od stanu 2:1) nasi siatkarze wygrywali 7:1. Co prawda po chwili było juz 7:3 i 8:4, gdy dwa ataki skończył Wlazły, ale nasi w pełni kontrolowali tego seta i wykorzystując kontry, na drugiej przerwie technicznej prowadzili 16:11. Zadrżały serca kibiców ZAKSY, gdy przy zagrywce Daniela Plinskiego Skra odrobiła cztery punkty (17:15), ale na więcej nasi siatkarze nie pozwolili. Gdy Wiśniewski zablokował Plińskiego naszym brakowało dwóch piłek do wygranej. Pierwszą podarował nam Cupkovic, zagrywając na aut, a 25 punkt zdobył bezpośrednio z zagrywki Fonteles i tak jak w Bełchatowie zakończył ten mecz, z tą tylko różnicą, że tym razem za trzy, a nie za dwa punkty.

W zapowiedzi pisałem, że potrzeba będzie w tym meczu i umiejętności rozgrywania końcówek, i szczęścia. Dziś nasi mieli wystarczająco jednego i drugiego. A ponieważ szczęście sprzyja ponoć lepszym, mogą cieszyć się z trzech punktów i skończyć rok na pozycji lidera.