ZAKSA Kędzierzyn vs. Skra Bełchatów

(25:23, 22:25, 25:27, 27:29)

ZAKSA: Rouzier, Zagumny, Gladyr, Kaźmierczak, Samica, Ruciak, Gacek (L) oraz: Pilarz, Warda, Witczak;
Skra: Wlazły, Falasca, Pliński, Możdżonek, Kurek, Winiarski, Zatorski (L) oraz Kłos, Woicki, Bąkiewicz.

Po emocjonującym meczu siatkarze ZAKSY ulegli Skrze Bełchatów we własnej hali 1:3 i tym samym stracili fotel lidera PlusLigi na rzecz mistrzów Polski. ZAKSA zagrała bardzo dobre zawody, jednak w emocjonujących końcówkach lepsi okazali się tym razem goście, wykorzystując problemy naszego zespołu z przyjęciem stacjonarnej zagrywki. Zresztą zagrywka odegrała w tym meczu ogromną rolę, bo o ile nasza nie robiła rywalom specjalnej szkody, o tyle rywale zdobywali punkty lub bezpośrednio z zagrywki, lub na kontrze zarówno po silnych zagrywkach Mariusza Wlazłego jaki i stacjonarnych - w wykonaniu zmienników: Kłosa czy Woickiego w najważniejszych fragmentach spotkania.

Pierwszy punkt tego meczu zdobył Marcin Możdżonek, ale po chwili przy zagrywce Wojtka Kaźmierczaka przechodzącą skończył Jurij Gladyr i ZAKSA prowadziła 3:1. Prowadzenie naszych siatkarzy nie trwało jednak długo, bo po chwili rywale skończyli piłkę przechodzącą i doprowadzili do remisu (3:3), a za moment wyszli na jednopunktowe prowadzenie, gdy Kurek skończył kontrę po obronie ataku Rouziera. Jednak w kolejnej akcji dotknięcie siatki w zespole gości i blok Antonina Rouziera na Winiarskim dały naszym jedno "oczko" przewagi na pierwszej przerwie technicznej. Dwa punkty zdobyte przez "Antka" powiększyły prowadzenie ZAKSY do dwóch punktów (11:9), które do trzech powiększył jego kolega z reprezentacji Francji (12:9). Taka przewaga naszego zespołu utrzymała się do drugiej przerwy technicznej, po której Michał Winiarski zdobył punkt z zagrywki i rywale zbliżyli się do nas na dwa "oczka". Przez pewien czas trwała wymiana punkt za punkt. W emocjonującej końcówce 24 "oczko" zdobył Antonin Rouzier (24:22), a seta zakończył Jurij Gladyr.

Podobnie jak w pierwszej partii w kolejnej na początku trwała bardzo wyrównana walka, w której na niewielkie jednopunktowe prowadzenie na pierwszej przerwie wyszli tym razem siatkarze Skry (7:8). Co prawda mistrzowie Polski prowadzili już 3:5, gdy Michał Winiarski skończył kontrę, a Michał Ruciak został zablokowany przez Falascę, jednak po chwili błąd przejścia linii 3. metra w wykonaniu Mariusza Wlazłego i blok na tym zawodniku dały naszym wyrównanie. (6:6). Po przerwie dwa bloki na "Samiku" (Pliński i Wlazły) wyprowadziły zespół gości na trzy punkty (8:11), co skłoniło Krzysztofa Stelmacha do wzięcia przerwy. As Jurija Gladyra zmniejszył tę przewagę do dwóch "oczek", ale na więcej nie było na razie stać gospodarzy (14:16). Na drugiej przerwie Skra prowadziła już 16:19, gdyż po raz kolejny w tym secie zatrzymany został Samica. Nie był to jednak koniec emocji. W końcówce bowiem nasi zdołali zmniejszyć ten dystans, gdy wprowadzony na zagrywkę za Francuza Dominik Witczak zdobył punkt (19:20), ale po chwili przy zagrywce Woickiego zatrzymany został Michał Ruciak i to rywale zmierzali do końca tego seta, którego zakończył Kurek atakiem z szóstej strefy.

Początek trzeciego seta to znów lepsza gra Skry, która przy zagrywce Mariusza Wlazłego prowadziła już 1:4, gdy Daniel Pliński skończył dwa ataki z piłki przechodzącej, a atakujący mistrzów Polski zdobył jeden punkt bezpośrednio z zagrywki. Jednak za moment było już 8:6 po asie Jurija Gladyra , kiwce Winiarskiego na aut i dwóch kontrach Rouziera przy zagrywkach Michała Ruciaka. Jednak, kiedy w polu serwisowym pojawił się Kurek Skra znów wyszła na prowadzenie (12:15), lecz po chwili straciła je, gdy Mariusz Wlazły dwa razy nadział sie na blok rywali (15:15). Po drugiej przerwie technicznej przy kąśliwej zagrywce Wojciecha Kaźmierczaka nasi zbudowali dwa punkty przewagi, ale nie potrafili ich dowieźć do końca, bo przy zagrywce Kurka kontrę skończył Mariusz Wlazły i trener Stelmach poprosił o czas. Po nim Michał Ruciak zdobył 24 punkt i ZAKSA miała pierwszą piłkę setową, którą obronił Daniel Pliński. Przy zagrywce Pawła Woickiego Mariusz Wlazły skończył kontrę i to Skra była bliżej wygrania tej partii. Jednak za chwilę żółty kartonik od sędziego Maroszka ujrzał rezerwowy Cupkowic i trener gości poprosił o czas. Po nim punkt zdobył Możdżonek, asa posłał Falasca i tym uderzeniem skończył tego seta.

Czwarty set, tak jak trzy poprzednie, był setem walki. Nasi zawodnicy weszli w niego znakomicie, prowadząc juz 4:1, gdy kontrę wygrał Samica, a Jurij Gladyr i Paweł Zagumny zablokowali Bartosza Kurka. Jednak przy zagrywce Daniela Plińskiego rywale zmniejszyli dystans do dwóch punktów na pierwszej przerwie technicznej, a po chwili wyrównali, gdy Rouzier nie trafił w pole gry, a przy zagrywce Kurka kontrę skończył Pliński (13:13). Za moment jednak ZAKSA znów prowadziła dwoma punktami i trener gości poprosił o czas, po którym jego zespół wyrównał. Do stanu 23:23 toczyła się wyrównana walka punkt za punkt. Gdy Mariusz Wlazły został zablokowany na kontrze ZAKSA miała pierwszą piłkę setową, jednak dwa punkty zdobył Możdżonek i to bliżej wygrania całego spotkania byli goście. Nasi dwa razy zdołali się obronić, ale za trzecim asa posłał znakomicie dysponowany w polu zagrywki Mariusz Wlazły i "było pozamiatane".

Szkoda końcówek, bo w nich rozstrzygnął się każdy set, a dzisiaj nasi siatkarze tylko raz okazali się tutaj lepsi. Prawdą jest jednak, że w siatkówce zespół lepszy poznaje się po 20 punkcie, a więc dzisiaj Skra okazała się lepsza. Okazja do rewanżu i zmiany nastrojów, miejmy nadzieję, zdarzy się juz za tydzień. Czekamy więc na Rzeszów i turniej finałowy Pucharu Polski, przed którym jeszcze wyjazd do Belgradu na mecz z Partizanem.