Jastrzębski Węgiel vs. ZAKSA Kędzierzyn

(21:25, 18:25, 28:30)

Jastrzębski Węgiel: Gasparini, Łomacz, Nowik, Gawryszewski, Divis, Hardy, Rusek (L) oraz: Polański, Wika, Yudin, Pająk
ZAKSA: Jarosz, Zagumny, Czarnowski, Gladyr, Ruciak, Urnaut, Gacek (L) oraz Kaźmierczak, Pilarz

Nikt już nie pamięta, kiedy kędzierzynianom udało się wygrać w rundzie zasadniczej z Jastrzębskim Węglem w hali w Jastrzębiu - Szeroka, a i w Kędzierzynie na tym etapie rozgrywek ostatni raz siatkarze ZAKSY zwyciężyli rywala zza miedzy 7 listopada 2008 roku . Dlatego środowe zwycięstwo ma o wiele większą wartość niż zwykła ligowa wygrana nad zespołem wciąż trudnym i bardzo zdeterminowanym. Podopieczni Krzysztofa Stelmacha pokazali nie tylko, jak bardzo potrzebny był im wspólny trening, ale również, że są gotowi walczyć zarówno z rywalem jak i z mitami, które w ostatnim czasie narosły wokół tych spotkań. Jednak, jeśli ktoś sądzi, że wynik świadczy o tym, że gościom zwycięstwo przyszło łatwo, jest w błędzie, bo podopieczni Lorenzo Bernardiego, może poza drugim setem, cały czas byli o krok za naszymi, i do końca wynik wisiał na włosku.

Pierwszy set rozpoczął się od udanego ataku Urnauta i błędu zagrywki Gawryszewskiego (0:2), ale już po chwili było 3:3 po bloku Gawryszewskiego na Urnaucie i ataku tego samego zawodnika z przesuniętej. Jednak jeszcze przed przerwą techniczną Hardy nie trafił na kontrze w pole gry, a Divis zatrzymany został przez Czarnowskiego i Zagumnego i ZAKSA odzyskała prowadzenie.(4:7). Co prawda zagrywka Gaspariniego zmniejszyła ten dystans, ale i tak na przerwę kędzierzynianie schodzili przy stanie 6:8. Po chwili przewaga naszych siatkarzy zmalała do jednego punktu, gdy w polu zagrywki stanął Grzegorz Łomacz i dwukrotnie zmusił do kapitulacji Tine Urnauta. Taki dystans utrzymał się do drugiej przerwy technicznej. Wtedy atak Michała Ruciaka z szóstej strefy i antenka w wykonaniu Hardyego dały dwupunktowe prowadzenie naszej drużynie, co skłoniło szkoleniowca gospodarzy do wzięcia przerwy (16:18). Mimo interwencji szkoleniowca Jastrzębskiego Węgla kolejne punkty zdobyli siatkarze ZAKSY: Hardy został zablokowany przez Gladyra i Urnauta, a Kuba Jarosz skończył kontrę po wspaniałej obronie Michała Ruciaka (16:20). Takiej przewagi siatkarze ZAKSY już nie oddali, a ostatni 25 punkt zdobył Kuba Jarosz.

Pierwsze piłki drugiego seta to gra punkt za punkt do stanu 4:4. Jednak przy zagrywce Michała Ruciaka gospodarze popełnili dwa błędy i ZAKSA wyszła na dwupunktowe prowadzenie (4:6). Taki dystans utrzymał się do przerwy technicznej, po której Jastrzębski Węgiel wyrównał (8:8) - punkt zdobył Marcin Wika, który zmienił Benjamina Hardyego, po chwili kontrę skończył Gasparini i gospodarze znów wrócili do gry. Jednak w tym momencie ZAKSA skończyła trzy ataki ze środka, Gasparini zatrzymany został przez Patryka Czarnoskiego po pięknych siatkarskich paradach z obu stron, a za moment nie przedarł się przez trójblok i ZAKSA prowadziła 10:13, a trener Bernardi poprosił o czas. Kolejne punkty zdobyli jednak siatkarze ZAKSY i to oni prowadzili na przerwie 12:16. Przewaga zbudowana przed przerwą wzrosła jeszcze dzięki znakomitej grze naszych siatkarzy w bloku. Najpierw Kuba Jarosz i Jurij Gladyr zatrzymali Yudina, który zmienił Gaspariniego, a po chwili Urnaut i Gladyr powstrzymali atak Divisa i było 15:20. Kiedy ten ostatni posłał piłkę w aut, jasne się stało, że Jastrzębie tego seta nie wygra. Tak też się stało, a 25 punkt dał naszym atak Słowaka w aut.

Jeśli komuś się w tym momencie wydawało, że przegrana w drugim secie podcięła skrzydła gospodarzom, był w błędzie. Czekało nas jeszcze sporo walki i emocji, chociaż początek należał zdecydowanie do ZAKSY. (3:8). Jednak kolejne punkty zdobyli gospodarze przy zagrywce Hardyego, znakomicie grając blokiem, i przy wyniku 7:6 trener Stelmach poprosił o czas. Po przerwie kolejne punkty wywalczył Jurij Gladyr, w tym jeden z zagrywki, co znów dało jednopunktowe prowadzenie naszym siatkarzom (7:8). Po czasie ZAKSA znów zbudowała czteropunktową przewagę, gdy Polański nie trafił w pole gry, Urnaut skończył kontrę, a po chwili środkowy Jastrzębskiego Węgla został zablokowany (9:13). Jeszcze przed przerwą jastrzębianie zbliżyli się na jeden punkt (13:14) przy zagrywce Marcina Wiki, który zmienił Lukasa Divisa, ale kędzierzynianie odparli ten atak i po bloku Jurija Gladyra i Jakuba Jarosza na Hardym znów wyszli na trzypunktowe prowadzenie (13:16). Dwa punkty z zagrywki Gawryszewskiego doprowadziły do wyrównania (20:20), po którym ZAKSA znów wyszła na dwupunktowe prowadzenie, gdy Paweł Zagumny zatrzymał Hardyego. Jednak atak Jurija Gladyra w aut dał 22 "oczko" wicemistrzom Polski, co doprowadziło do remisu, a po chwili to jastrzębianie mieli setbola, gdy Gasparini zdobył punkt na kontrze (24:23). W końcówce dzięki znakomitej postawie obu środkowych ZAKSA obroniła trzy setbole, po których dwa błędy w ataku jastrzębian dały zwycięstwo w trzeciej partii naszym siatkarzom.

Dziś jest dzień zasłużonej radości i satysfakcji. Szybko jednak trzeba zapomnieć o tej wygranej, bo już 2 stycznia czeka nasz zespół kolejny rywal z najwyższej półki - mistrz Polski, Skra Bełchatów. I chociaż nastroje w zespole i wokół niego na pewno się diametralnie poprawiły, warto pójść za ciosem i pokazać wszystkim, że kryzys ZAKSA ma już za sobą.