Delecta Bydgoszcz vs. ZAKSA Kędzierzyn

(18:25, 29:27, 25:23, 21:25, 15:11)

Delecta: Konarski, Lipińśki, Nowak, Cerven, Sopko, Pieczonka, Dębiec (L) oraz Kaczmarek, Kokociński;
ZAKSA: Novotny, Masny, Szczerbaniuk, Szczygieł, Ruciak, Martin, Mierzejewski (L) oraz Kacprzak, Witczak.

Nowego ducha tchnął w swój zespół Waldemar Wspaniały i ZAKSA okazała się kolejnym przeciwnikiem, który był zmuszony oddać punkty ekipie z Bydgoszczy. Niestety, kędzierzynianie nie znaleźli recepty na grę Delecty, która nie pokazała może wielkiej finezji, ale raz po raz kąsała nasz zespół skutecznymi atakami i blokami.

Tego dnia bydgoszczanie lepiej radzili sobie zwłaszcza w sytuacjach stresowych, wygrywając dwie zacięte końcówki. ZAKSIE zabrakło w tych momentach skuteczności, a może przede wszystkim lidera, który zdobyłby te decydujące oczka. Tym razem nasz zespół miał problemy zwłaszcza ze skutecznością na skrzydłach i co gorsza te problemu pojawiały się głównie na kontrach czy w decydujących momentach seta.

Siatkarze Delecty wstąpili w mecz z wielkim animuszem i już po kilku akcjach prowadzili 4:1. Kędzierzynianie jednak przeszli do kontry i wyrównali po ataku Terence'a Martina (5:5). Pełną inicjatywę ZAKSA przejęła jednak po przerwie technicznej. Po kontrze skończyli Martin i Novotny, a następnie na blok nadział się Dawid Konarski i było 9:11. W dalszej części gry na parkiecie królował już niepodzielnie atakujący ZAKSY, który zdobywał kolejne oczka. Przewaga naszej ekipy ani przez moment nie podlegała w tej partii dyskusji, a ostatni punkt zdobył zagrywką Kuba Novotny, ustalając wynik na 18:25.

Drugi set znowu rozpoczęli od prowadzenia bydgoszczanie (2:0). Jednak - tak jak i w pierwszej partii - przewaga ta została szybko zniwelowana i kędzierzynianie na przerwie technicznej prowadzili nieznacznie 7:8. Następnie jednak Delecta zerwała się do ataku. Najpierw dwa punkty zdobył Dawid Konraski (10:9), za moment Pieczonka powstrzymał Kubę Novotnego, a Dawid Konarski popisał się asem i na tablicy było 13:10. Po czasie dla trenera Stelmacha kędzierzynianie zdołali wyrównać na 15:15, ale remis nie utrzymał się długo, bowiem po błędzie Roberta Szczerbaniuka goście znów "odjechali" (15:13). Po przerwie technicznej nasi zawodnicy znów zdobyli kilka punktów, a gdy asa posłał popularny "Benek" nasz zespół prowadził już 17:19. Gdy wydawało się, że kędzierzynianie opanowali tę nerwową sytuację, Delecta zdołała ustawić skuteczny trójblok na Novotnym (20:20). Kolejne akcje również należały do gospodarzy i po asie Cervena prowadzili oni już dwoma punktami. Kędzierzynianie jednak również nie złożyli broni i zdołali wyrównać na 23:23. Wówczas rozgorzała walka na przewagi. Bydgoszczanie mieli 3 setbole, a kędzierzynianie jednego. Ostatecznie jednak czwartą szansę na seta wykorzystali miejscowi i po bloku Konarskiego na Ruciaku zwyciężyli 29:27.

Otwarcie trzeciej partii również było niekorzystne dla naszej ekipy, która przegrywała już 4:2. Tym razem bydgoszczanie zdołali utrzymać inicjatywę dużo dłużej niż poprzednio, choć ostatecznie nasz zespół wyrównał na 12:12 po ataku z przechodzącej Sławomira Szczygła. Tak jak i w poprzedniej partii rozpoczęła się wymiana ciosów. Wynik zmieniał się jak w kalejdoskopie (12:12, 15:13, 16:17, 18:20), jednakże to ZAKSA zdołała uzyskać dwupunktową przewagę w końcówce. Niestety, i tym razem nasz zespół nie "dowiózł" tego wyniku. Najpierw błąd w ataku popełnił Terence Martin, dając Deleccie wyrównanie., następnie Dominik Witczak został zatrzymany przez Dawida Konarskiego (23:22) i chociaż Robert Szczerbaniuk zdołał jeszcze zdobyć jeden punkt, to jednak kędzierzynianie błędem zagrywki dali rywalowi setbola. Tę szansę wykorzystał Martin Sopko, który po długiej akcji zdołał wybić piłkę blok-out.

Emocji nie brakowało również i w czwartej odsłonie. I tym razem lepiej rozpoczęli gospodarze, którzy po dwóch blokach Cervena wyszli na prowadzenie 7:5. Kędzierzynianie jednak już za moment wyrównali. Po chwili długą wymianę zakończył Jakub Novotny, a goście popełnili błąd przejścia linii środkowej i to nasi zawodnicy uzyskali dwupunktowe prowadzenie (10:12), które powiększyli po kolejnej kontrze Michała Ruciaka (15:18). Ta przewaga okazała się już na tyle duża, że nasz zespół zdołał doprowadzić do tie-breaka, ostatecznie wygrywając tę partię 21:25.

O wszystkim miał więc decydować piąty set. Ten rozpoczął się dla ZAKSY nader niekorzystnie. Dwa asy posłał Martin Sopko, a atak skończył Dawid Konarski i Delecta prowadziła 4:1. Za moment kolejnym atakiem popisał się młody atakujący gospodarzy, powiększając dystans do 4 oczek (6:2). Kędzierzynianie próbowali jeszcze odrobić te sporą stratę i nawet zdołali zbliżyć się do bydgoszczan na dwa oczka (12:10), jednakże w tym momencie asem popisał się Michał Cerven i rywale znów uciekli naszej ekipie (14:10). Ostatni punkt w tym meczu zdobył wspaniale dysponowany tego dnia Dawid Konarski.

Chyba nikt nie spodziewał się dzisiaj tak wielkich emocji w hali "Łuczniczka". Słabsze mecze są wpisane w sezon i nikt z tej porażki tragedii pewnie robić nie będzie. ZAKSA musi jednak wyciągnąć wnioski z tej przegranej, bo zbyt dużo elementów tego dnia nie funkcjonowało. Niepokojące zwłaszcza jest, że kędzierzynianie każdego seta rozpoczynali od kilku błędów i później musieli gonić rywala. Chociaż zawsze naszym siatkarzom udawało się doprowadzić do remisu, to jednak końcówki znów wyglądały w naszym wykonaniu źle i bydgoszczanie rozstrzygali kluczowe momenty na swoją korzyść. A swoją drogą - przynajmniej w ostatnim secie o wszystkim zadecydowała zagrywka, która wbrew przewidywaniom nie była atutem ani jednego, ani drugiego zespołu.