Resovia Rzeszów vs. ZAKSA Kędzierzyn

(25:21, 25:19, 25:23)

Resovia: Józefacki, Baranowicz, Millar, Kosok, Akhrem, Cernić, Ignaczak (L) oraz Perłowski, Mika, Grzyb;
ZAKSA: Witczak, Zagumny, Gladyr, Kaźmierczak, Ruciak, Idi, Gacek (L) oraz Czarnowski, Urnaut, Pilarz, Jarosz.

Nie poszli za ciosem w drugim meczu w Rzeszowie siatkarze ZAKSY i tym razem dość łatwo przegrali z Resovią 0:3. Najbardziej zabrakło naszemu zespołowi agresji, co skrzętnie wykorzystali rywale, którzy mieli świadomość, że druga przegrana na własnym parkiecie pozbawi ich w dużym stopniu szans na awans do finałów PlusLigi. Teraz gra przenosi sie więc do Kędzierzyna, gdzie nasi siatkarze będą mieli szansę na zakończenie tej rywalizacji, pod warunkiem, że zagrają tak jak wczoraj.

Już początek pierwszego seta pokazał, że więcej pozytywnych emocji jest po stronie wczorajszych pokonanych, co bardzo prędko przełożyło sie na wynik. Tomasz Józefacki skończył kontrę po obronie ataku Dominika Witczaka, Cernic natomiast na punkt zamienił kontratak po obronie kiwki Idiego, z kolei bezbłędny wczoraj Dominik Witczak nadział się na blok z piłki sytuacyjnej po płaskim przyjęciu Michała Ruciaka i trener Stelmach poprosił o czas. Jeszcze przed przerwą asa dołożył Baranowicz, co dało Resovii prowadzenie na przerwie technicznej 8:4. Kolejne dwa punkty dołożył Ryan Millar, najpierw blokując Dominika, a po chwili kończąc atakiem piłkę przechodzącą (13:7). Tak zbudowanej przewagi gospodarze już nie oddali, mimo że w końcówce nasi odrobili kilka punktów. Ostatni punkt na wagę wygranej w tej partii zdobył Grzegorz Kosok, który udanie zmienił Łukasza Perłowskiego.

Drugiego seta kędzierzynianie rozpoczęli już lepiej i na pierwszej przerwie prowadzili nieznacznie 7:8. Asa posłał Michał Ruciak, Paweł Zagumny i Patryk Czarnowski zablokowali Mateja Cernica, za chwilę reprezentant Włoch nie przebił sie przez siatkę w ataku z drugiej linii i wydawało się, że ZAKSA powoli wraca do gry. Jednak rzeszowianie nie zamierzali rezygnować: najpierw piłka po ataku Dominika Witczaka dość nieszczęśliwie wpadła w ósmy metr, Jurij Gladyr przeszedł linię środkową, asa posłał Józefacki i przy stanie 13:11 trener Stelmach poprosił o przerwę, a po chwili na parkiecie pojawili się Jakub Jarosz oraz Tine Urnaut. Trzypunktowe prowadzenie Resovii, wywalczone tuż po pierwszej przerwie technicznej, utrzymało się do stanu 18:15. Pod koniec jednak gospodarze odskoczyli jeszcze na kilka oczek, gdy Kosok zatrzymał Patryka Czarnowskiego, a Millar skończył przechodząca po złym przyjęciu Piotra Gacka (23:17). Taki wynik nie dawał już naszym zawodnikom większych szans na dogonienie rywali. Ostatni punkt podarował Resovii Michał Ruciak, psując zagrywkę.

Trzeci set okazał się tym ostatnim, chociaż w końcówce ZAKSA mocno postraszyła rywali i nie wiadomo, jak by się skończyło, gdyby nie ewidentny błąd sędziego, który nie uznał prawidłowo dogrywanej przez Pawła Zagumnego za antenką piłki na kontrze, skończonej przez Kubę Jarosza. Ale początek należał do Resovii, która prowadziła 8:5 po nieudanej kiwce Pawła Zagumnego z trudnej dogranej na taśmę piłki i bloku na Michale Ruciaku. Dwa ataki Akhrema i blok Millara na Urnaucie dały pięciopunktowe prowadzenie naszym rywalom, które jeszcze przed drugą przerwą techniczną stopniało do dwóch punktów, gdy Matej Cernic raz został zablokowany, a raz nie trafił w pole gry. As Jurija Gladyra, punkt zdobyty przez Jakuba Jarosza i kontra wygrana przez Idiego dały jednopunktowe prowadzenie naszym siatkarzom, które do dwóch punktów powiększył Jakub Jarosz, posyłając asa (16:18). Po chwili jednak rzeszowianie wyrównali, zatrzymując Tine Urnauta. Przez pewien czas trwała walka punkt za punkt, ale, kiedy Idi nie trafił w ręce blokujących rywali, Resovia wyszła na dwupunktowe prowadzenie. Nie przyniosło też zamierzonego efektu wejście Grzgorza Pilarza na zagrywkę, który trafił siatkę i w ten sposób podarował dwudziesty piaty punkt rywalom.

Rację miał Sebastian Świderski, który zapowiadał męczące półfinały. Dwa zwycięstwa w hali "Podpromie" byłyby czymś pięknym, ale rywal też walczy o finał i na pewno nie podaruje nam ani jednego punktu. Szkoda tylko, że kędzierzynianie dziś nie podjęli ryzyka wcześniej, bo, grając tak zachowawczo, trudno jest wygrać z rywalem, który stoi pod ścianą.