Czytamy statystyki,

czyli ligowe remanenty

Dziś w cyklu "Ligowe remanenty" chcemy podsumować występy Mostostalu w świetle statystyk PLS-u, co czynimy po zakończeniu każdej rundy, chociażby dlatego, aby przekonać naszych czytelników i siebie samych, że suche liczby, procenty i inne przeliczniki jednoznacznie nie przekładają się na ostateczną pozycję zespołu w tabeli, chociaż czasem, tak jak w przypadku Mostostalu w tym sezonie, dość wyraźnie w wielu elementach współgrają z końcową lokatą. Wystarczy spojrzeć na wysoką, czwartą pozycję Mostostalu w zagrywce i zdziwić się, że w rankingu indywidualnym do 32 pozycji nie sklasyfikowano żadnego zawodnika naszego zespołu czy też stosunkową niską pozycję Skry Bełchatów w wielu klasyfikacjach i relatywnie bardzo dobrą - Wkręt-Metu Częstochowa. Nie wdając się więc w zbędne komentarze, przedstawiamy tylko krótkie podsumowanie, a wnioski pozostawiamy naszym czytelnikom.

ATAK:

1. Jastrzębski Węgiel 54,58%
2. Wkręt-Met 53,3%
3. Resovia 50,51%
4. Mostostal 50,39%
5. PZU AZS 50,14%

Atak był mocną bronią Mostostalowców w całym sezonie, ale i tu z czasem zaznaczył się regres, bo o ile po pierwszej rundzie rozgrywek siatkarze z Kędzierzyna zajmowali drugą lokatę, o tyle po rundzie II i po play-offach uplasowali się na czwartym miejscu, z wyraźną tendencją spadkową w skuteczności ataku ( 53%; 52%, 50,5%). Zmienił się również lider tej klasyfikacji, gdyż BOT Skra Bełchatów spadł na dalsza pozycję, a jego miejsce zajął Jastrzębski Węgiel.

Liderem w ekipie Mosto pozostał Marcel Gromadowski, mimo że zanotował spadek z 7 na 14 miejsce (po pierwszej rundzie był drugi) ze skutecznością 59,4% (odpowiednio74% i 67,9%). W trzydziestce nie znalazł się natomiast Tomas Kmet, który po rundzie zasadniczej zajmował wysokie ósme miejsce (67% skuteczności) i kontuzjowany Damian Domonik. Klasyfikowani w rundzie zasadniczej Martin Sopko i Stanislav Vartovnik nie grali w play-offach w wyjściowych szóstkach, więc ich miejsce w rankingach zajęli Arek Olejniczak (16 - 58%) i Wojciech Serafin (25-53,6%). Warto tu nadmienić, ze Arek wyprzedził zarówno Radka Rybaka (20) jak też Michała Winiarskiego (18), a średni wynik obu jest lepszy od wyniku pary Słowaków grających w Mostostalu i sklasyfikowanych po II rundzie (55,8 -52,9). Liderem rankingu został oczywiście Mariusz Wlazły (73,6), który wyprzedził Krzysztofa Gierczyńskiego i Michała Kaczmarka.

BLOK:

1. PZU 2,6
2. Jastrzębski Węgiel 2,57
3. Skra 2,49
4. Wkręt- Met 2,39
8. Mostostal 1,37

W bloku Mostostalowcy zajęli ósme miejsce, co odpowiada pozycji zespołu po I i II rundzie, jednak i tu wynik jest znacznie słabszy. O ile po I rundzie siatkarze Mostostalu blokowali 2,13 piłki na set, a po drugiej - 2,07, to w play-offach zaledwie 1,37. Dziesiąty po I rundzie, a czternasty po II - Tomas Kmet w play-offach zajął dopiero 31 lokatę. Zastępujący 15-tego w rankingu Damiana Domonika Olek Januszkiewicz uplasował się na 23 miejscu z 0,3 blokami na set. Na uwagę zasługuje w tym rankingu wysoka pozycja Marcela Gromadowskiego, który wyprzedził obu naszych środkowych i zajął najwyższe, bo 22 miejsce. Najlepiej w bloku spisywali się siatkarze "wielkiej czwórki" - średnio ok.2,5 bloku na set, choć liderem został Jakub Markiewicz, który wyprzedził Daniela Plińskiego, Radka Wnuka i Łukasza Kadziewicza.

PRZYJĘCIE:

1. Politechnika 63,24%
2. PZU 62,76%
3. Jastrzębski Węgiel 61,73%
8. Mostostal 54,37%

W przyjęciu również Mostostalowcy zajęli ósmą lokatę ze skutecznością 54,37%, co jest słabszym wynikiem niż w I i II rundzie fazy zasadniczej, podczas których uplasowali się odpowiednio na ósmym i dziewiątym miejscu, jednak z lepszą skutecznością (60%). Trudno w tym miejscu porównać wyniki z rundy zasadniczej z play-offami ze względu na zmianę podstawowych przyjmujących (Vartovnik i Sopko oraz Olejniczak i Serafin), ale warto zwrócić uwagę na bardzo niską skuteczność Rafała Musielaka w tym elemencie, który zajął dopiero 23 miejsce i uplasował się za naszymi przyjmującymi: 16 -Serafin i 17. Olejniczak. (13-Vartovnik i 29 Sopko po II rundzie). Niespodziewanie liderem tej klasyfikacji została Politechnika 63,24%, a indywidualnie Duszan Kubica.

OBRONA:

1. PZU 4,86 dok/set
2. BOT 4,65
3. Wkręt-Met 4,54
8. Mostostal 2,52

W grze obronnej siatkarze Mosto również nie mogą pochwalić się specjalnymi sukcesami - ósma lokata. W stosunku do poprzednich rund zrobili krok wstecz i spadli o cztery oczka, wyraźnie obniżając również średnią (4,1; 3,61; 2,52). Liderem Mostostalu w grze obronnej był 9 w rankingu Rafał Musielak 0,79 dok/set, który wyprzedził Pawła Ruska!. O 24 pozycje spadł 33. Petr Zapletal (5 po I rundzie i 9 po II). Piętnasty na liście Martin Sopko nie został sklasyfikowany, Arek Olejniczak zajął 36 miejsce (spadek o 13 miejsc), natomiast Wojtek Serafin 29 (wzrost o 6 oczek). Indywidualnym liderem tej klasyfikacji został libero Wkret-Metu Częstochowa, chociaż na uwagę zasługuje również wysoka pozycja Pawła Papke i Mariusza Wlazłego (5 i 6 miejsce) oraz niska -Pawła Ruska (10).

ZAGRYWKA:

1. Jastrzębski Węgiel 7,64 %
2. PZU 6,10
3. Gwardia 5,98
4. Mostostal 5,16

W zagrywce siatkarze Mostostalu znów odnotowali postęp. Po pierwszej rundzie zajmowali wysokie drugie miejsce, aby pod koniec rundy zasadniczej spaść na przedostatnią lokatę. W play-offach znów odnotowali postęp, zajmując czwartą pozycję (5,16%), chociaż statystyki nie odnotowują sukcesów indywidualnych w tym elemencie, być może dlatego, że dotychczasowi liderzy bądź z powodu kontuzji bądź z innych przyczyn nie "załapali" się do szóstki (Damian Domonik i Martin Sopko), a Marcel Gromadowski serwował po prostu mniej skutecznie.

Na koniec warto przyjrzeć się, jak w statystykach fazy play-off wypadli medaliści ostatniego sezonu. Postanowiliśmy przeprowadzić swój mały ranking, przyznając 5 punktów zwycięzcy każdej klasyfikacji i odpowiednio o jeden punkt mniej za każde kolejne miejsce aż do piątego. Po podsumowaniu nasza lista wygląda następująco: