Wywiady
Fotoreportaże
Filmy


Historia klubu
Sala Chwały
Sukcesy
Kędzierzyński Panteon Sławy
Skład
Nasi zawodnicy
Grali u nas
Trenerzy ZAKSY
Ciekawostki
Hala Azoty


Terminarz 2018/19
Tabela 2018/19
Sezon 2017/18
Sezon 2016/17
Sezon 2015/16
Sezon 2014/15
Sezon 2013/14
Sezon 2012/13
Sezon 2011/12
Sezon 2010/11
Sezon 2009/10
Sezon 2008/09
Sezon 2007/08
Sezon 2006/07
Sezon 2005/06
Sezon 2004/05
Medalisci MP


Puchar Polski 2019
Puchar Polski 2018
Puchar Polski 2017
Puchar Polski 2016
Puchar Polski 2015
Puchar Polski 2014
Puchar Polski 2013
Puchar Polski 2012
Puchar Polski 2011
Puchar Polski 2010
Puchar Polski 2009
Puchar Polski 2008
Puchar Polski 2007
Puchar Polski 2006
Puchar Polski 2005
Zdobywcy PP


Liga Mistrzów 18/19
Liga Mistrzów 17/18
Liga Mistrzów 16/17
Puchar CEV 14/15
Liga Mistrzów 13/14
Liga Mistrzów 12/13
Liga Mistrzów 11/12
Puchar CEV 10/11
Puchar CEV 09/10


O nas
Wygaszacze ekranu
Puzzle
Tapetki na pulpit
Galeria
Karykatury
Zawodnik miesiaca
Sondy

"Nie chcieliśmy nikomu nic udowadniać"

Prezes Sebastian Świderski o minionym sezonie

/FRAGMENTY/

Sara Kalisz: Po sezonie przerwy wróciliście na ligowy tron. Jak bardzo potrzebowaliście tego, by udowodnić, że mimo zeszłorocznego scenariusza, ZAKSA nadal jest najlepszym klubem w Polsce?
Sebastian Świderski: Nie chcieliśmy nikomu nic udowadniać. W zeszłym roku przegraliśmy w wielkim finale, choć scenariusz do pewnego momentu układał się podobnie - dominowaliśmy przez większość sezonu zasadniczego, później zdarzyły nam się małe wahania i kontuzje i było widać, że na koniec brakło nieco prądu. Był to ciężki sezon, bo kiedy gra się co trzy dni, to kryzys musi przyjść. Wielkie brawa dla chłopaków, że mimo problemów zdrowotnych czy zawirowań wokół systemu dali radę wygrać i udowodnić, że w tym roku jesteśmy najlepsi. Puchar Polski i mistrzostwo kraju zostają w Kędzierzynie-Koźlu.

S.Kalisz: Te wyniki pokazują, że mimo tego, że powoli można mówić o odwrocie od zagranicznej myśli szkoleniowej w Polsce, to ta włoska doskonale od czterech lat wpisuje się w ZAKSĘ?
S.Świderski: Przez ostatnie cztery lata cztery razy byliśmy w finale i zapisaliśmy na swoim koncie trzy mistrzostwa. Jak widać, nie chodzi tu tylko o myśl szkoleniową, ale o sztab, zawodników i ludzi, którzy w klubie tworzą klimat. Mam tu na myśli osoby pracujące w biurach, kibiców, sponsorów, ludzii z klubu biznesu - robią wszystko, byśmy byli na tym poziomie. Bez nich ten sukces nie byłby możliwy. Wielkie brawa dla całego środowiska, nie tylko tego kędzierzyńskiego, że przyczyniło się do tak świetnego sezonu w naszym wykonaniu.

S.Kalisz: Heroizuje się wyczyn ONICO, czyli dotarcie do finału bez dwóch podstawowych zawodników, co jest zrozumiałe. Wy też jednak radziliście sobie w tym sezonie z poważną kontuzją Sama Deroo, czyli podstawowego gracza. To oznacza, że wasza droga również nie była łatwa?
S.Świderski:Odpowiem przewrotnie. ONICO rozpoczynało ten sezon zupełnie inaczej, w innym składzie. Każdy ma problemy w ciągu sezonu i mierzy się z mniejszymi czy większymi urazami. Za Sławomira Jungiewicza przyszedł do nas James Shaw i niestety również przytrafiła mu się kontuzja. Sam Deroo był wyłączony z gry na kilka tygodni, kiedy nasz zespół zaczął grę o większą stawkę… Wsparcia nie szukaliśmy jednak daleko, bo mamy swoje zaplecze chłopaków już teraz z I ligi, którymi się posiłkowaliśmy. Nie robiliśmy problemów z kontuzji.

S.Kalisz: Jak zapatruje się pan na skład w przyszłym sezonie? Wiadomo, że jego "szkielet", który zbudowaliście kilka lat temu, zostaje. Do mediów dochodzą jednak głosy, że wasz główny sponsor, Grupa Azoty, notuje straty. To będzie miało swoje konsekwencje?
S.Świderski:: - To pytanie do właściciela ZAKSY. Na tę chwilę żadnych problemów nie odczuwamy i mam nadzieję, że nie odczujemy. Nasz sukces w mistrzostwach Polski to najlepsza promocja nie tylko miasta, ale i sponsora oraz całej Opolszczyzny. Nie ma drugiej zespołu, który w ciągu czterech ostatnich lat zdobywa trzy mistrzostwa Polski, Puchary Polski i jest w Final Four Ligi Mistrzów. W mojej opinii tę drużynę powinno się utrzymać i dlatego zrobimy wszystko, by tak się stało. Nie będzie łatwo, ponieważ mamy świadomość, że inne kluby się zbroją - ONICO, Asseco Resovia Rzeszów, Jastrzębski Węgiel czy PGE Skra Bełchatów. Nie uciekamy jednak na razie myślą do kolejnego sezonu. Na razie cieszymy się z medalu. Andrea Gardini zostaje w klubie na kolejny sezon? - Trener zdobył mistrzostwo Polski i świętuje razem z nami. Czy zostaje? To pytanie do niego.

S.Kalisz: Po raz kolejny widzę na szyjach zawodników medale mistrzostw Polski czy Puchar. Nie widzę jednak krążków z Ligi Mistrzów. Nie zapytam czy, ale kiedy będzie je można zobaczyć?
S.Świderski:: Liga Mistrzów jest bardzo specyficzna. Żeby zbudować drużynę na medal tych rozgrywek, trzeba naprawdę wielkiego budżetu. Jeden Wilfredo Leon to praktycznie większość budżetu ZAKSY na wszystkich zawodników w danym sezonie, więc pieniądze odgrywają w tej kwestii znaczącą rolę. Można mieć rzecz jasna dużo szczęścia i zbudować drużynę mniejszym kosztem, ale droga do tego będzie jeszcze trudniejsza zważywszy na zmiany systemu rozgrywania Ligi Mistrzów i odwrót od Final Four. Niemniej jednak na pewno wystąpimy w kolejnej edycji Ligi Mistrzów. Będziemy chcieli walczyć i promować nie tylko miasto, ale i właściciela klubu w Polsce i w Europie.

Źródło: "Przegląd Sportowy"
Rozmawiała:Sara Kalisz