Wywiady
Fotoreportaże
Filmy


Historia klubu
Sala Chwały
Sukcesy
Kędzierzyński Panteon Sławy
Skład
Nasi zawodnicy
Grali u nas
Trenerzy ZAKSY
Ciekawostki
Hala Azoty


Terminarz
Tabela
Sezon 2016/17
Sezon 2015/16
Sezon 2014/15
Sezon 2013/14
Sezon 2012/13
Sezon 2011/12
Sezon 2010/11
Sezon 2009/10
Sezon 2008/09
Sezon 2007/08
Sezon 2006/07
Sezon 2005/06
Sezon 2004/05
Medalisci MP


Puchar Polski 2018
Puchar Polski 2017
Puchar Polski 2016
Puchar Polski 2015
Puchar Polski 2014
Puchar Polski 2013
Puchar Polski 2012
Puchar Polski 2011
Puchar Polski 2010
Puchar Polski 2009
Puchar Polski 2008
Puchar Polski 2007
Puchar Polski 2006
Puchar Polski 2005
Zdobywcy PP


Liga Mistrzów 17/18
Liga Mistrzów 16/17
Puchar CEV 14/15
Liga Mistrzów 13/14
Liga Mistrzów 12/13
Liga Mistrzów 11/12
Puchar CEV 10/11
Puchar CEV 09/10


O nas
Wygaszacze ekranu
Puzzle
Tapetki na pulpit
Galeria
Karykatury
Zawodnik miesiaca
Sondy

"ZAKSA zawsze walczy"

Oskar Kaczmarczyk o tej części sezonu

/FRAGMENTY/
SportoweFakty Myślę, że spokojnie możemy podsumować fazę zasadniczą w wykonaniu ZAKSY, bo już jest pewne, że zakończycie ją jako zwycięzcy.
Oskar Kaczmarczyk: Na pewno możemy być bardzo zadowoleni z tego, co pokazaliśmy w tym sezonie w PlusLidze. Przede wszystkim wygraliśmy Puchar Polski, co nam się w poprzednim sezonie nie udało. Do tego ponownie wygraliśmy rundę zasadniczą, co nie jest łatwe. Bardzo nas cieszy, że nie straciliśmy koncentracji i nie osiedliśmy na laurach po poprzednim sezonie, który wygraliśmy w sposób imponujący. I, choć w tym roku wszyscy się zachwycają przede wszystkim drużynami z Jastrzębia i Olsztyna, to my nadal gramy imponująco i pokazujemy bardzo dobrą, poukładaną siatkówkę. Tylko już nie ma efektu "wow", bo ludzie się przyzwyczaili. Przegraliśmy do tej pory zaledwie trzy spotkania w fazie zasadniczej czyli tyle samo co rok temu. Co więcej i co nas bardzo cieszy, żadna z tych porażek nie była do zera. To jest dla nas bardzo ważne, bo ZAKSA ma być zespołem, który zawsze walczy. To nie jest tak, że wszystkie mecze zagraliśmy doskonale, ale potrafiliśmy wygrywać nawet te, które nam się nie układały.

SportoweFakty Było trudniej niż rok temu?
O. Kaczmarczyk: Na pewno rywale, a zwłaszcza klasa średnia w PlusLidze, się wzmocnili, a nam doszły rozgrywki w Lidze Mistrzów, przez co my mamy mniej czasu na poprawianie gry na treningach. I mimo że mamy świadomość, że, podobnie jak w zeszłym, tak i w tym sezonie, wcale nie jesteśmy najmocniejszym zespołem w polskiej lidze, to spróbujemy wygrać wszystko do końca i obronić tytuł mistrza Polski. Może to slogan, ale my naprawdę ciężko pracujemy, jesteśmy bardzo konsekwentni i nie poddajemy się w żadnym momencie. Przez dwa ostatnie lata nie zaliczyliśmy ani jednej wpadki. I nawet gdyby nie udało nam się wygrać w tym roku mistrzostwa kraju, to i tak możemy uznać ten sezon za udany. Bo udało nam się utrzymać głód siatkówki, głód wygrywania i wysoki poziom. I nikt nie spoczął na laurach mimo trofeów, które zdobyliśmy.

SportoweFakty Może nie zaliczyliście żadnej wpadki, ale wasz bilans z zespołami z czołówki nie jest dobry. A to właśnie z nimi będziecie się mierzyć w drodze po ewentualne mistrzostwo Polski, nie z tymi słabszymi zespołami, które pokonywaliście 3:0. To was nie niepokoi? Odpoczynek i dalsza rehabilitacja?
O. Kaczmarczyk: To prawda, przegraliśmy raz z Asseco Resovią i dwa razy z PGE Skrą. Ale to nie były słabe spotkania przegrane do 17 w secie, tylko zacięta walka, gdzie o wyniku decydowały dwie, trzy piłki. Z Jastrzębiem była walka, ale wszystkie trzy mecze jak dotąd wygraliśmy. Na pewno nie ma w nas żadnego niepokoju w związku z tym. Mamy świadomość, z kim będziemy się mierzyć i bardzo starannie się przygotowujemy do fazy play off, również szczegółowo analizując poprzednie mecze i przyczyny naszych porażek. Natomiast na pewno można powiedzieć, że te cztery drużyny, które zmierzą się w półfinałach, są na bardzo podobnym poziomie i nikt nie jest wyraźnym faworytem. O wygranej będą decydować małe detale.

SportoweFaktyFormuła półfinałów będzie zupełnie inna niż w poprzednich sezonach, jak ją pan ocenia?
O. Kaczmarczyk: Będzie bardzo dziwnie. Poczuliśmy przedsmak tego w Lidze Mistrzów, kiedy przegranie 1:3 pierwszego meczu w Biełgorodzie ustawiło rewanż i mocno wpłynęło na ostateczny rezultat. Podobnie może być teraz w polskich play off. Zaczniemy półfinały od wyjazdu, prawdopodobnie do Jastrzębia, a tam może się zdarzyć wszystko. W fazie zasadniczej wygraliśmy tam 3:2, ale przegrywaliśmy w tym spotkaniu już 0:2. Tym razem możemy nawet przegrać 0:3 i z taką świadomością przystępować do rewanżu u nas. Ale pracujemy mentalnie i fizycznie cały sezon właśnie po to, żeby być gotowym nawet na taki scenariusz.

SportoweFakty To przejdźmy do oceny waszego udziału w Lidze Mistrzów. Nie podoba się panu określenie "katastrofa", ale nie da się ukryć, że odpadnięcie na etapie pierwszej rundy play off wszystkich polskich zespołów było rozczarowaniem dla kibiców. Zwłaszcza po ZAKSIE spodziewano się więcej po świetnej fazie grupowej.
O. Kaczmarczyk: Zawiedliśmy i jesteśmy tego świadomi. Jednak rozczarowanie tak, ale na pewno nie katastrofa. Nie podoba mi się takie podejście. My jako ZAKSA na pewno jesteśmy rozczarowani, bo mieliśmy spore aspiracje i ambicje, ale Biełogorie Biełgorod to zespół utytułowany, z bardzo dobrymi zawodnikami w składzie i to nie jest katastrofa przegrać z takim. Co innego gdybyśmy odpadli z zespołem z Berlina, z Craiovej czy z Liberca. To są drużyny poniżej naszego poziomu. Ale odpadliśmy z ekipą, która jest co najmniej na równi z nami, jak idzie o potencjał sportowy, może trochę wyżej i wtedy nie możemy mówić o katastrofie. Poza tym, to dziennikarze pompowali ten balon znacznie bardziej niż my sami, pisząc, że bijemy się o Final Four. A my od początku w każdym wywiadzie powtarzaliśmy: bijemy się o wyjście z trudnej grupy, a co będzie dalej, zobaczymy po losowaniu.

SportoweFakty Kiedy na mecz rewanżowy wyszedł rezerwowy rozgrywający Poroszin, o wiele słabszy od Marlona, to wielu kibiców było już pewnych waszego zwycięstwa.
O. Kaczmarczyk: Ale my nie przegraliśmy tego meczu ich atakiem. Oni nie atakowali lepiej od nas. Natomiast oni zacznie lepiej zagrywali, a my w najważniejszych momentach nie utrzymaliśmy przyjęcia. I Marlon zagrywa z nich wszystkich najsłabiej, więc jego brak w tym elemencie jest atutem. Poroszin także lepiej blokuje niż Marlon. Generalnie, jak idzie o rodzaj siatkówki, to Dynamo nam znacznie bardziej pasowało, bo było znacznie mniej odporne na nasz serwis. Ich sposób na przyjęcie flota, czyli wszyscy stojąc na 3 metrze przyjmują na palce, skarciliśmy naszymi alternatywnymi zagrywkami. A Tietuchin przyjmował, może nad siebie, ale przyjmował, a nie oddawał punkty bezpośrednio. Tak samo libero Biełgorodu był znacznie lepszy w przyjęciu niż ten z Dynama. Przegraliśmy z zespołem równym nam sportowo albo lepszym.

Źródło: SportoweFaktyZobacz materiał ze strony SportoweFakty